Asset Publisher Asset Publisher

Stop Pożarom

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na powierzchniach łąk i nieużytków rolnych.

Spowodowane jest to głęboko zakorzenioną i tradycyjną metodą wypalania suchych traw i pozostałości roślinnych. Wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźnia w sposób naturalny glebę, niszczy chwasty i oszczędza czas. Wbrew pozorom nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – przynosi jedynie szkody.

Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Osoby, decydujące się na wypalanie traw, przekonane są, że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby w porę zareagują. Niestety mylą a pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. W pożarach wywołanych wypalaniem traw giną zwierzęta i ludzie.

 Na terenach gdzie obszary leśne i uprawy rolnicze bezpośrednio sąsiadują ze sobą, jest bardzo łatwo o przeniesienie się ognia do lasu, który o tej porze stanowi poważne zagrożenie dla leśnych kompleksów.

W 2017 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 38 tys. pożarów traw. Według statystyk, za około 94 proc. Zdarzeń tego typu odpowiedzialny jest człowiek. W gaszenie tych pożarów zaangażowanych było 266 tys. strażaków powiedział wiceminister Jarosław Zieliński. Zaznaczył jednocześnie, ze przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, ratownicy mogą nie dojechać na czas tam, gdzie są bardziej potrzebni.

Zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody: (Dz.U.2018.0.142):
Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.
Art. 131. Kto: (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny.


Zauważyłeś pożar – alarmuj! Telefony: 998 lub 112 !

Jeden telefon może ocalić nie tylko przyrodę, ale i cały ludzki dobytek …