Asset Publisher Asset Publisher

Jak Prawidłowo dokarmiać ptaki?

Po pierwsze musimy postawić sobie podstawowe pytanie, czy ptaki potrzebują naszej pomocy?

Ptaki na pewno dały by radę przetrwać okres zimy bez naszej pomocy jednakże, ze względu na szacunek do przyrody i potrzebę jej ochrony, chęć bliskiego kontaktu ze skrzydlatymi przyjaciółmi oraz pomoc w przetrwaniu trudnego okresu jakim jest zima, podejmiemy decyzję, czy będziemy dokarmiać ptaki w przydomowych stołówkach. Przed dokarmianiem musimy pamiętać i przestrzegać poniższych zasadach:

  • karmnik musi być zabezpieczony przed drapieżnikami, gdyż stanowią one doskonałe miejsce do skutecznych polowań,
  • dokarmianie powinniśmy rozpoczynać późną jesienią a kończyć wczesną wiosną jeżeli panują  korzystne warunki atmosferyczne,
  • należy wykładać karmę regularnie przez cały okres trwania dokarmiania,
  • ilość wykładanej karmy musimy dostosować do aktualnych warunków atmosferycznych jeżeli pokrywa śnieżna nie zalega a mróz nie doskwiera, karma nie powinna być nadmiernie wykładana, żeby zbytnio nie rozpieszczać ptaków,
  • co jakiś czas należy wyczyścić nasze karmniki, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko rozprzestrzenienia się chorób i pasożytów wśród ptaków, ułatwiony przez przepływ zarazków chorobotwórczych na co wpływ mają liczne ptasie spotkania w wykonanych karmnikach.

Czym karmić ?

Zwracajmy uwagę na to co sypiemy do karmnika. Unikajmy białego pieczywa i produktów solonych (także słoniny solonej). Im więcej naturalnych składników (nasion) tym lepiej, gdyż nie wszystko co nam smakuje, będzie dobre dla zdrowia, a nawet życia ptaków! W naszych karmnikach powinny przede wszystkim dominować:

  • nasiona oleiste: słonecznik, rozdrobnione nasiona dyni,  nasiona prosa, pestki owoców, rzepik,  len, mak, wyłożone nasiona zwabiają do karmnika gatunki takie jak: dzwoniec, czyż,  grubodziób, szczygieł, zięba, gil, jer, czeczotka, makolągwa,
  • owoce i nasiona roślin: owies, suche lub namoczone płatki ryżowe i owsiane, pokrojone jabłka i gruszki, jarzębina, rodzynki, ogryzki, jarzyny gotowane bez soli. Taka karma zwabi  do karmnika gatunki takie jak: kos, śpiewak, kwiczoł, szpak, rudzik, trznadel,
  • niesolona słonina i mieszanka tłuszczowa z nasionami oleistymi: łój (nie należy używać margaryny i tłuszczów technicznych) połączony z nasionami oleistymi ( słonecznikiem, lnem, makiem, rzepakiem, rozdrobnionymi pestkami dyni,  kukurydzą), taka mieszanka to przysmak sikor, kowalika i dzięciołów.

 

Wybierając się na zimowiska ptaków wodnych: kaczek, łabędzi, łysek należy pamiętać, że ptaki, które będą żywić się tylko i wyłącznie chlebem mogą zapadać na poważne problemy układu pokarmowego. Dlatego pieczywo powinniśmy zastąpić: gotowanymi ziemniakami i warzywami bez soli, pośladem zbożowym czy  liśćmi kapusty.

Należy również pamiętać o ptakach występujących w polach a mianowicie kuropatwach i bażantach, które przy dużej pokrywie śnieżniej mają bardzo ograniczony dostęp do pożywienia. Gatunki te są otoczone szczególna opieka przez myśliwych, którzy do przygotowanych podsypów dostarczają tzw. poślad z jęczmieniem, pszenicą, owsem, kukurydzą. Jednakże w przydomowych ogródkach możemy przygotować sobie podsypy i dokarmiać ww. przedstawicieli naszych kuraków, które w okresie zimy znacznie zbliżają się do naszych zabudowań w poszukiwaniu pożywienia.  

Pamiętać należy, że istnieją alternatywy dla naszych przydomowych karmników z punktu widzenia przyrodniczego są znacznie korzystniejsze. Nie ma lepszych metod niż pozostawianie na swoich podwórkach i ogrodach w wybranych miejscach chwastów, które dostarczają nasiona czy też posadzenie krzewów owocodajnych, zapewniających pokarm i schronienie.