Asset Publisher Asset Publisher

1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 1 marca 2019 roku pracownicy Nadleśnictwa Miechów uroczyście uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obchody składały się z dwóch części.

Uroczystość rozpoczęła się w budynku Nadleśnictwa, gdzie odbyła się krótka lekcja historii poprowadzona przez Pana Nadleśniczego Jana Karczmarskiego. Składała się ona z prelekcji zatytułowanej „Geneza powstania podziemia niepodległościowego działającego w Polsce
w latach 1944-1953”.

W prezentacji został przedstawiony ciąg wydarzeń historycznych, począwszy od Paktu Ribbentrop-Mołotow, aż do Powstania Antykomunistycznego 1944-1953 z uwypukleniem tych przyczyn, które w największy sposób wpłynęły na powstanie podziemia niepodległościowego. W prezentacji omówiono Polskie formacje walczące o Niepodległość podczas II Wojny Światowej i bezpośrednio po niej, w tym odziały partyzanckie i ich przywódców.

Podczas drugiej części obchodów pracownicy Nadleśnictwa Miechów udali się do miejscowości Wierzbno, znajdującej się na terenie Leśnictwa Goszcza, pod pomnik upamiętniający wydarzenia z nocy 21/22 maja 1944, kiedy w ramach operacji Weller-29 został przerzucony do Polski  Leopold Okulicki wraz z odziałem. Pan Nadleśniczy przedstawił życiorys Generała, a następnie pracownicy Nadleśnictwa uroczyście minutą ciszy oraz złożeniem wieńca i zniczy, uczcili pamięć ostatniego dowódcy AK Generała brygady Leopolda Okulickiego i pozostałych Żołnierzy Niezłomnych.